Drodzy Czytelnicy.
W marcu 2016 straciliśmy kontrolę nad blogiem. Po wielu miesiącach odzyskaliśmy dostęp do konta i wracamy do Was. Posty datowane między 03.3016 a 12.2017 to rekonstrukcja wydarzeń w tego okresu. Bieżące posty datowane są od 2018 roku.

Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 sierpnia 2013

Prąd w Tanzanii

Niewiele osób pamięta jeszcze jak to jest nie mieć prądu.

 Jak to jest nie mieć światła?
W naszej Misji w Tanzanii, prąd jest, ale ograniczony czasowo i miejscowo - tylko do oświetlenia pokoi i w przedszkolu. Tylko w przedszkolu można włączyć telewizor, w świetlicy, która służy wszystkim mieszańcom ośrodka, już prądu nie ma.
I nie od zawsze jest prąd. Dopiero w ubiegłym roku (2012)  udało się Siostrze Rut uzyskać fundusze i wykonać instalację w podstawowej wersji - także od zeszłego roku w ośrodku Kigera Etuma jest prąd solarny.
Nie ma natomiast prądu w wiosce. I nie ma światła. Około godziny 18.00 robi się w Tanzanii już tak ciemno, że dzieci szkolne nie są w stanie odrabiać lekcji, ani się uczyć. Zapada noc. A ponieważ w ciągu dnia również nie mają na naukę zbyt wiele czasu, gdyż zajmują się zazwyczaj młodszym rodzeństwem, przygotowują posiłki lub w inny sposób pomagają rodzicom bądź opiekunom w prowadzeniu domu, nauka bywa trudna nie z ich winy. Czasem niemożliwa bez pomocy.
Rozwiązaniem takiej sytuacji może być lampka solarna, którą można ładować w ciągu dnia i wieczorami wykorzystywać do nauki czy odrabiania lekcji. Koszt takiej lampki przewyższa jednak możliwości finansowe przeciętnej rodziny ieszkającej w Afryce, a nawet gdyby taki budżet posiadali - głód i jego zaspkojenie to jednak priorytet.

Mamy informację od Siostry Rut, że lampki solarne się przydają, są wspaniałym prezentem i cennym skarbem dla rodzin dzieci i samych dzieci z programu adopcyjnego. Lampkę solarną można zakupić w wielu miejscach. Np. lampka solarna SUNNAN z IKEA. Koszt takiej lampki 59,99zł, a radość i uśmiech dziecka bezcenne.

IKEA prowadzi także ważny program: „Za każdą sprzedaną lampkę na baterie słoneczne SUNNAN, IKEA Foundation przekazuje jedną taką samą lampkę na rzecz UNICEF i Save the Children, by umożliwić dzieciom w Indiach i Pakistanie zabawę, naukę i czytanie również po zmierzchu.
Przekazywanie lampek na baterie słoneczne stanowi ważny wkład w pomoc dzieciom w krajach rozwijających się, dla których pozostanie w szkole wiąże się z dużym wysiłkiem, ponieważ mogą zasiąść do nauki dopiero w nocy, po zakończeniu wszystkich obowiązków domowych.
Do tej pory sprzedaliśmy 700,000 lamp. Pomóżcie nam zwiększyć tę liczbę do miliona. Wspólnie możemy stworzyć dzieciom z ograniczonym dostępem do elektryczności warunki do nauki również po zachodzie słońca.” Źródło: http://www.ikea.com/ms/pl_PL/sunnan/sunnan.html

Gdy nadchodzi godzina 17 i słońce pomału znika za horyzontem i u naszych dzieci robi się ciemno..


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz