Drodzy Czytelnicy.
W marcu 2016 straciliśmy kontrolę nad blogiem. Po wielu miesiącach odzyskaliśmy dostęp do konta i wracamy do Was. Posty datowane między 03.3016 a 12.2017 to rekonstrukcja wydarzeń w tego okresu. Bieżące posty datowane są od 2018 roku.

Szukaj na tym blogu

wtorek, 12 stycznia 2016

środa, 6 stycznia (cz.2) Muhaka Primary School, Ukunda

Wszystkie szczegóły znajdują się pod linkiem:
Zapraszamy firmy, szkoły do włączenia się w działania.
Każdej szkole z projektu poświęcamy osobny post.

2016.01.06 Mukaha Primary School, Ukunda

Każda ściana może być wykorzystana do tego by umieścić na niej np. układ oddechowy człowieka, planszę z przekrojem oka lub inną wartościową w edukacji grafikę. Pomysł stary jak świat, ale w tej  publicznej szkole działa i takich obrazków jest sporo.  Tego rodzaju plansze w języku angielskim lub francuskim (w zależności od kraju) są bardzo pomocne. Zwykle rysują je na murach albo na zwykłym papierze kredkami czy czarnym flamastrem - w tej wilgotności i przy tych deszczach, oba te rozwiązania nie są najlepsze. Profesjonalne, oklejone folia plansze o różnym stopniu trudności i zaawansowania dla danego przedmiotu są doskonałym prezentem.
Z odległości do 12 km przychodzi do niej 250 uczniów. 


Jak pozostałe szkoły, które odwiedziliśmy, ta również boryka się z problemami infrastrukturalnymi, w postaci wymagających renowacji klas i pomieszczeń kadry, a także poważny kłopot z dostępem do wody, którą pozyskują z pobliskiej wsi, a czasami nie jest ona pierwszej czystości, podobnie jak toalety, których jest za mało, jak na taką ilość osób przebywających codziennie w szkole. 
Tu ponownie pojawia się temat butów - do czego są potrzebne i dlaczego obowiązkowe buty w szkole? Czemu maja taki wpływ na naukę, skoro dzieci uczą się podobno głową?
Wystarczy zajrzeć do ubikacji oddalonej o kilkadziesiąt metrów od budynku szkoły...

Ubikacja dziewczynek.Ubikacja chłopców.


Rodzice w tej okolicy są biedni i nie stać ich na wsparcie szkoły, stąd 8 nauczycieli ledwie nadąża z materiałem. W szkole są 3 wakacje rocznie pomiędzy kwartałami, do tego kilka dni wolnego zgodnie z kalendarzem państwowym i religijnym, kiedy dzieci zostają w domach. Rezultaty nauczania widoczne na tabelkach w biurze dyrektora, głównego nauczyciela poprawiały się regularnie od 2011 roku, jedyny spadek był podczas strajku nauczycieli. Celem nauczycieli jest ukończenie materiału obowiązkowego wcześniej niż jest to przewidywane oraz jak najlepsze przygotowanie uczniów do państwowych egzaminów.  Jednopiętrowy podłużny budynek z zadaszeniem chroniącym przed deszczem uczniów przemieszczających się pomiędzy salami. Budynek wyglądem oznajmia, że ma już swoje lata o oszczędności na remontach widać gołym okiem. Natomiast uczniowie żywo i przyjaźnie reagowali na nasze wejścia z kamerą do sali. Nawet spóźnialscy po cichu wślizgują się do klasy, gdy docieramy tam z kamerą. Ta szkoła zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, zastanawiam się jednak na ile można liczyć na pomoc okolicznych mieszkańców, skoro oni sami często wymagają wsparcia. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz